عکاسی از مایعی با رفتارهای یک جامد در علم فیزیک

تازه های کشف نشده دنیای علم فیزیک
  • مستر نخبه
  • تاریخ انتشار 1399 / 06 / 03
  • دیدگاه 0 نظر
  • تعداد بازدید 854

مقدمه

علم فیزیک از جمله علومی است که می‌توان هر روز در آن به اکتشافات جدیدی دست پیدا کرد. علمی که هرگز پایان نخواهد یافت.

درس فیزیک – سوالات کنکور 99 سایت مستر نخبه

DTS چیست؟

در یکی از جدیدترین اکتشافات علم فیزیک در جهان، محققان با کمک یک دوربین که با دقت هزار فریم بر ثانیه عکاسی می‌کند موفق شده‌اند از یک مایع عکاسی کنند که رفتارهایی مانند جامد دارند.

در نتیجه این امر وضعیت (Discontinuous Shear Thickening) یا به طور مختصر DTS به وجود می‌آید. طی وضعیت به وجود آمدۀ DTS، غلظت مایع به قدری افزایش می‌یابد که ترک‌هایی شبیه جامد در آن دیده می‌شود.

موراد استفاده

این تحقیق نشان می‌دهد که با کمک علم فیزیک می توان فلزاتی را ایجاد کرد که قابلیت انعطاف بیشتری داشته و در مواردی منجمله آموزش تخصصی، صنعت، پزشکی، کشاورزی و … کاربرد فراوانی خواهد داشت.

به عنوان مثال، با استفاده از حالت DTS می توان زره های نرم ساخت. زره هایی که سبک تر از حالت عادی بوده و حمل بسیار ساده تری دارند. یا سرعت گیرهای دینامیکی که ضرر و استهلاک کمتری را برای اتومبیل به ارمغان خواهد آورد.

همانطور که می‌دانیم پیشرفت علم مخصوصا علم فیزیک همواره می تواند در خدمت بشریت باشد و انسان را برای زندگی راحت تر هدایت کند. کشف DTS با کمک دوربینی با این میزان دقت (که خود جزو یافته های برتر انسانی است) جزو پیشرفت های شگفت انگیز بشر است و در آینده ای نزدیک می توان از آن استفاده های فراوانی کرد.

برچسب