برای کنکور «چگونه درس بخوانیم؟»

چگونه درس بخوانیم
  • مستر نخبه
  • تاریخ انتشار 1400 / 02 / 27
  • دیدگاه 0 نظر
  • تعداد بازدید 658

 دوستای خوبم، چند وقت دیگه موعد کنکور سراسری و ثمره تمام روزهایی که توی تلاش گذرانده اید را برداشت خواهید کرد. حالا اینکه توی این ماه آخر یعنی خرداد ماه، چگونه درس بخوانیم و برای درس خواندن تو این ماه پر استرس برنامه ریزی کنید؟ بزارید با هم مرور کنیم.

به نظرت نقاط ضعف و قوتتون رو چطوری پیدا کنید؟

با توجه بـه نقاط ضعف و قوت خود برنامه ریزی کنید. یعنی اینکه مطالبی رو که فکر می‌کنید روش مسلط هستید لازم نیست دوباره مرور کنید برید سراغ مطالبی که فکر می‌کنید روش تسلط ندارید.

چگونه درس بخوانیم؟ حالا کـه وقت خواندن تمام نکته‌هاي کتاب را ندارید، باید با کمک آزمون‌ها و تمرین‌هاي درس بفهمید کـه کجای کار هستید و چـه چیز‌هایي را باید با دقت بیشتری بخوانید. وقتی تست بزنید، متوجه می‌شوید کـه در چـه قسمت‌هایي مشکل بیشتری دارید و با تمرین و تکرار و تست زنی بـه نقاط قوت و ضعف تان بهتر پی می‌برید. پس در نخستین قدم، سراغ تست‌های بخش‌هایی بروید که تسلط کمتری بر آن‌ها دارید.

نگرانی‌های حافظه دور رو کم کنید.

دوباره خواندن بخش‌هایي از درس‌هایی کـه اطلاعاتشان را با شک و تردید بخاطر می‌آورید، قدم دوم اسـت. نترسید، فقط کافی است بخش‌هایی که فکر می‌کنید به صورت مبهم به خاطر میارید رو دوباره مرور کنید، بدون اینکه نگران این باشید که چرا فراموششون کردید.

چگونه درس بخوانیم؟ بـه خودت نگاه کن

درس خواندن و لزوماً هر کاری باید با توجه به شرایط و روحیات شخصی شما باشد و صد البته با توجه به برنامه‌ای که قبلا داشته‌اید. یعنی حتی اگر میزان مباحثی که نخوانده‌اید یا نیاز به دوباره خواندن دارد زیاد است نباید برای جبران، بیشتر از میزان توان خود تلاش کنید زیرا این موضوع باعث استرس و ایجاد تنش برای شما می‌شود.

برنامه را دور نزن

هرگز برنامۀ تنظیمی خود را تغییر ندهید. اگر شما برنامۀ خاصی برای درس خواندن ریخته‌اید، نباید آن را تغییر دهید، برای مثال اگر شما برای خواندن درس شیمی در یک روز برنامه دارید حتی با وجود اینکه در درس ریاضی عقب هستید، نباید ساعت درسی خود را جایگزین کنید.

تا زمانی کـه خودتان نمی توانید بـه برنامه‌اي کـه ریخته اید، پایبند بمانید، نباید انتظار داشته باشید کـه برنامه ریزی در چنین روزهایی، نتیجه بهتری را برایتان بـه ارمغان بیاورد، پس بجای این کـه دنبال بهترین برنامه برای پیروی کردن باشید و مدام با نگاه کردن بـه شیوه درس خواندن دیگران با خود بگویید چگونه درس بخوانیم و از این شاخه بـه آن شاخه بپرید، همان برنامه‌اي راکه تنظیم کرده‌اید، بادقت عملی کنید.

کم کاری را جبران کن

حتماً با خواندن نکته قبلی، این سوال برایتان پیش آمده کـه اگر بـه هر دلیل از برنامه تان جا مانده اید، چطور باید عقب ماندتان را جبران کنید. بـه اشتباه تصور نکنید کـه منظور مـا از وفادار ماندن بـه برنامه، نادیده گرفتن درس‌هایي اسـت کـه وقت نکرده اید، تمام شان کنید. در برنامه‌اي کـه تنظیم می کنید، ساعتی را بعنوان ساعت جبران عقب افتادگی‌ها منظور کنید.

اگر در طول روز از برنامه تان جا ماندید و درسی را تمام نکردید، دراین زمان تعیین شده میتوانید سراغش بروید یا این کـه اگر احساس کردید مبحثی را خوب یاد نگرفته اید، دراین فرصت آنرا دوباره مرور کنید. اینکار بشما کمک می کند کـه برنامه مطالعه هرروز را در پایان آن روز ببندید. برای موفق شدن در امتحان ها، نباید مثل دونده‌اي باشید کـه مدام بـه عقب نگاه می‌کند.

چگونه درس بخوانیم تا برای کنکور سراسری 1400 آماده باشیم؟

بـه عقب نگاه نکن

هرگز نباید اجازه دهید ترس از موفق نشدن، یا ترس از شکست، باعث ناامیدی و یا عدم موفقیت شما شود. از ایجاد استرس خود با دوری از فکر به تجربه‌های تلخ گذشته جلوگیری کنید.

چگونه درس بخوانیم

کمک بگیر

استفاده از فکر جمعی میتواند مسیر شـما را برای موفق شدن در کنکور هموارتر کند. اگر یکی از دوستانتان بـه ریاضی مسلط‌تر اسـت و شـما فیزیک را بهتر بلدید، در یاد گرفتن این دروس بـه هم کمک کنید. گذشته از این، میتوانید با خلاصه بندی کتاب‌ها بـه یک دیگر کمک کنید و جزوه خلاصه‌هایتان را با هم مبادله کنید.

در خواندن دروس زیاده‌روی نکن

چگونه درس بخوانیم تا برای کنکور سراسری 1400 آماده باشیم؟ در مطالعه کردن دروس توازن را حفظ کنید. عجیب نیست کـه شـما بخاطر علاقه زیادی کـه بـه یک درس دارید، بیشتر از هر کتابی آن‌را مطالعه کنید؛ این اشتباهی اسـت کـه تعداد زیادی از داوطلبان آن‌را انجام می‌دهند و با افراط در مطالعه درس و کم کاری در خواندن درس دیگر، بـه نتیجه نهایی کـه برایش زحمت می کشند، لطمه می زنند.

مطالعه مقالات مفید آموزشی در سایت مستر نخبه

برچسب