برندگان جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی 1901

برنده اولین جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی
  • مستر نخبه
  • تاریخ انتشار 1399 / 09 / 08
  • دیدگاه 0 نظر
  • تعداد بازدید 1264

تولد و تحصیل

امیل آدولف فون برینگ، در 15 مارس سال 1854 متولد شد. این فیزیولوژیست آلمانی برنده اولین جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی در سال ۱۹۰۱ بوده است. این جایزه بابت کشف سرم دیفتری بوده است.

فعالیت‌های علمی برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی

برینگ، در ۱۵ مارس ۱۸۵۴ در هانسدورف در پروس شرقی به دنیا آمد. پدرش آگوست جورج بهرینگ و مادرش آگوستین زش بهرینگ نام داشت.

پدرش معلم بود و دو بار ازدواج کرد که حاصل آن دوازده فرزند بود. امیل از همسر دوم او به دنیا آمد. امیل تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش به پایان رسانید.

برای تحصیلات عالیه با توجه به فقر با استفاده از کمک‌های تحصیلی به دانشگاه فردریک ویلهلم که دانشکده‌ای پزشکی برای ارتش داشت رفت.

در سال ۱۸۷۸ موفق به دریافت درجه دکترا در پزشکی گردید. این سال، همان سالی بود که روبرت کخ کتاب خود را دربارهٔ عفونت‌ها منتشر کرد.

هنگامی که کخ پایه‌های میکروب‌شناسی را بنیان می‌گذاشت، امیل در سال ۱۸۸۰ از همین دانشگاه دکترای علوم (PhD) خود را دریافت کرد.

پس از آن به خدمت ارتش درآمد و به عنوان دستیار جراحی در بهداری ارتش آلمان در پزنان (که اکنون جز لهستان است) خدمت کرد. از سال ۱۸۷۸ تا سال ۱۸۸۱ در آنجا مشغول خدمت بود.

علاقه‌مندی به میکروب شناسی

امیل به میکروب‌شناسی علاقه‌مند شد و در حالی که شاگردان کخ یکی پس از دیگری میکروب‌های عامل بیماری‌های مختلف را کشف می‌کردند، امیل به فکر نابود کردن میکروب‌ها افتاد.

وی در سال ۱۸۸۱ نخستین مقاله خود را تحت عنوان «عفونت و ضد عفونت در تئوری و عمل» منتشر کرد. امیل در این مقاله خاطرنشان کرد که میکروب را می‌توان در خارج از بدن ضدعفونی کرد ولی در داخل بدن ممکن نیست.

ابتدا دربارهٔ یدوفورم (که در سال ۱۸۲۲ کشف شده بود و در سال‌های بعد یعنی سال ۱۸۸۰ برای معالجه زخم‌ها مورد استفاده قرار گرفت) به مطالعه پرداخت و اثرات ضد عفونی‌کننده آن را مشخص ساخت.

بهرینگ در آن زمان به عنوان دستیار در انستیتوی بهداشت برلین که کخ، نوبل فیزیولوژی و پزشکی ریاست آن را به عهده داشت شروع به کار کرد.

چهار سال قبل از آنکه کخ بهرینگ را به کار روی میکروب دیفتری تشویق کند، یکی از شاگردان کخ عامل میکروبی بیماری دیفتری را کشف کرده بود و امیل رو الکساندریرسین ثابت کرده بودند که بیماری‌زایی آن به علت توکسینی است که از میکروب ترشح می‌شود.

مرگ امیل آدولف فون برینگ

«برینگ»، برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی در سال 1901 پس از سال ها تلاش مستمر در صنعت پزشکی و پس از دسترسی به دستاوردهای مهمی که از گذشته تا به امروز به عنوان ضرورت های علم پزشکی به شمار می رود، در سال 1917 و در سی و یکم ماه مارس دیده از جهان گشود.

منبع: سایت ویکی‌پدیا

برچسب