برندگان جایزه نوبل شیمی 2020

برندگان جایزه نوبل شیمی سال 2020
  • مستر نخبه
  • تاریخ انتشار 1399 / 07 / 19
  • دیدگاه 0 نظر
  • تعداد بازدید 1197

جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۲۰ به توسعه‌دهندگان “قیچی ژنتیکی” رسید.

جایزه نوبل در رشته شیمی به دو دانشمند زن به دلیل تحقیقات‌شان در مورد ویرایش ژنوم و ابداع روشی که به نام “قیچی‌های ژنتیکی” شهرت دارد، تعلق گرفت. کمیته داوران نوبل اعلام کرده‌اند که این روش “تأثیری انقلابی” در علوم زیستی داشته است.

برندگان نوبل شیمی 2020
دو نفر از برندگان نوبل شیمی سال ۲۰۲۰ که در عکس نشان داده شده‌اند جنیفر ای.دودنا، امانوئل شارپنتیر‌ هستند.

اعلام برندگان نوبل 2020

آکادمی علوم سلطنتی سوئد روز چهارشنبه ۱۶ مهر (۷ اکتبر) امانوئل شارپنتیر، دانشمند ۵۱ ساله فرانسوی و جنیفر دودنا، دانشمند ۵۶ ساله آمریکایی را برنده جایزه سال ۲۰۲۰ معرفی کرد.

کمیته داوران جایزه نوبل شیمی در بیانیه امسال خود گفته‌‌اند روشی که این دو دانشمند.برای توسعه روش ویرایش ژنوم‌‌ها ابداع کرده‌اند به محققان کمک می‌کند.تا با استفاده از آن “بتوانند دی‌ان‌ای حیوانات، گیاهان و میکروارگانیسم‌ها را با دقتی فوق‌العاده تغییر دهند.”

به گفته هیأت داوران این روش “تأثیری انقلابی در علوم زیستی داشته است. به درمان‌های جدید بیماری سرطان کمک کرده و ممکن است رؤیای درمان بیماری‌های ارثی را که سال‌هاست دانشمندان به دنبال آن هستند را به واقعیت تبدیل کند.”

امانوئل شارپنتیر و جنیفر دودنا ششمین و هفتمین زنانی هستند.که در تاریخ اهدای جایزه نوبل موفق به دریافت این جایزه شده‌اند.

قیچی ژنتیکی یا فناوری کریسپر (CRISPR-Cas9 DNA) روشی است که از آن برای بریدن و جدا کردن یک ژن معیوب استفاده می‌شود. این تکنولوژی کمک می‌کند تا با حذف، اضافه یا جایگزین کردن بخشی از ژنوم، آن را ویرایش و اصلاح کرد.

مبلغ نقدی جایزه نوبل شیمی این جایزه ده میلیون کرون سوئدی معادل یک میلیون و صد هزار دلار است که میان این دو دانشمند تقسیم خواهد شد.

امید است با یافتن اینچنین دستاوردهایی در علم بتوان به زودی.به آرزوهای علمی در تمامی زمینه‌ها علی‌الخصوص درمان بیماران دست یافت.

از کتاب‌های پیک نخبگان دیدن کنید

شما عزیزان می توانید زندگینامه دیگر نوبلیست های مطرح شده در جهان را از ابتدا تاکنون در سایت مستر نخبه ملاحظه فرمایید.

برچسب