برنده اولین جایزه نوبل ادبیات

رنه فرانسوا آرمان (سولی) پرودوم، اولین برنده جایزه نوبل ادبیات متولد شانزدهم مارس 1839 در پاریس،.همچون بسياری از نویسندگان موفق ابتدا هيچ برنامه‌ای برای ورود به دنيای ادبيات نداشت.
  • مستر نخبه
  • تاریخ انتشار 1399 / 06 / 28
  • دیدگاه 0 نظر
  • تعداد بازدید 1268

تولد و تحصیل

رنه فرانسوا آرمان (سولی) پرودوم، اولین برنده جایزه نوبل ادبیات متولد شانزدهم مارس 1839 در پاریس،.همچون بسياری از نویسندگان موفق ابتدا هيچ برنامه‌ای برای ورود به دنيای ادبيات نداشت.

کودکی و نوجوانی

او تنها دو ساله بود که پدرش را از دست داد و به همراه مادر و خواهرش در پاریس و یکی از شهرهای حومه زندگی کرد. نام “سالی” در کودکی به عنوان نامی مستعار بر او نهاده شد که بعدها به تخلص شاعری وی تبدیل شد.

برنده اولین جایزه نوبل ادبیات تحصيلات ابتدایی خود را با این هدف آغاز کرد که روزی مهندس شود. اما مشکلات بينایی مانع ادامه تحصيلش شد و به ناچار به عنوان منشی در یک شرکت شروع به کار کرد.

اولین جایزه نوبل فیزیک

نخستين اشعار وی در یک گروه شعر دانشجویی که با استقبال فراوان همراه شد،.وی را به ورود به صحنه ادبيات ترغيب کرد. پرودوم در سال 1865 اولين کتاب شعرش را با نام «اشعار و قطعات» منتشر کرد.

آثار

مشهورترین شعرهای سولی پرودوم برنده اولین جایزه نوبل ادبیات «گلدان شکسته» و «تنهایی‌ها» نيز در همين کتاب قرار دارند. این اشعار اغلب محتوای احساسی داشت.که بيانگر آشفتگی‌ها و ناکامی‌های عشقی این شاعر بود. اما او کمی بعد سرودن اشعاری با مضامين شخصی را کنار گذاشت. او به سرودن شعرهایی روی آورد که در آنها به بيان مفاهيم فلسفی می‌پرداخت.

برنده اولین جایزه نوبل ادبیات

کمی بعد پرودوم صاحب جایزه نوبل ادبیات سبک خاص فلسفی و علمی‌اش را در نوشته‌ها و اشعارش به نمایش گذاشت. دو کتاب «دیوان عدالت» و «خوشبختی» دربردارنده اشعاری درباره عشق و دانایی هستند. آنها از مشهورترین مجموعه اشعار وی محسوب می‌شوند.

عقاید و نظریات اقتصادی او در این اشعار گاه آنقدر به چشم می‌آیند که برخی شعرهای او را نه آثاری ادبی، که به نوعی قطعاتی فلسفی می‌دانند.

برنده اولین جایزه نوبل ادبیات پيش از شروع جنگ فرانسه و آلمان به پيشرفت زیادی در دنيای شعر دست یافت، چندین کتاب شعر منتشر کرد. اما شروع جنگی که او آن را در دو کتاب «عقاید جنگ» و «فرانسه» توصيف کرده، لطمات زیادی به او وارد کرد.

در ادامه زندگینامه

سرودن چنين اشعاری با مضامين ظریف فلسفی موجب شد آکادمی ادبيات فرانسه در سال 1881 از او تقدیر کند. پرودوم سپس در سال 1895 موفق به کسب نشان افتخار “لژیون دونور” شد.

پس از انتشار کتاب «خوشبختی» در سال ٬1888 پرودوم (برنده اولین جایزه نوبل ادبیات) سرودن شعر را رها کرد و به نوشتن قطعات فلسفی و زیباییشناسی روی آورد.

در همين زمان وی نوشته‌های مشهور به نام‌های «بيانيه ای در هنرهای زیبا»٬ «بازتاب هنر» و «نقدی بر دو جهان» را منتشر کرد.

شناخت ادبی خاصی که در ترکيب اشعار پرودوم بود که نشان از آرمانگرایی و کمال ادبی شاعر داشت.و ترکيب ویژگی های غيرمعمول از عقل و قلب همگی موجب شد در سال 1901 نخستين .نویسنده‌ای باشد که جایزه نوبل در دنيای ادبيات را به نام خود ثبت کرد.

برنده اولین جایزه نوبل ادبیات پس از کسب این موفقيت پولی را که به عنوان هدیه دریافت کرد، به راه اندازی یک جایزه ادبی از سوی مجمع ادبيات دانان فرانسه اختصاص داد. علاوه بر این٬ پرودوم در سال 1902 جایزه شعر دیگری را نيز برای شاعران فرانسوی ابداع کرد.

درگذشت

او که از سال 1870 از ضعف جسمانی شدیدی رنج می‌برد، سال‌های پایانی عمرش به علت ناتوانی در گوشه‌نشينی به سر برد.

«سالی پرودوم» در حالی که مشغول نوشتن یک از قطعه‌های ادبی‌اش بود، دچار حمله فلج کننده ای شد.

در 6 سپتامبر 1907 درگذشت و در قبرستان مشهور “پرلاشز” در پاریس دفن شد. اما تاریخ ادبيات جهان هرگز از یاد نخواهد برد که نخستين نویسنده‌ای که این جایزه را به نام خود ثبت کرد، یک فرانسوی به نام «سولی پرودوم» بود.

ظاهراً هیچیک از آثار این نویسنده به زبان فارسی ترجمه نشده است. (مرجع: فهرست کتابخانه ملی ایران)

برای دیدن زندگینامه نوبلیست ها به مجله مستر نخبه مراجعه کنید.

برچسب