برنده اولین جایزه نوبل ادبیات

رنه فرانسوا آرمان (سولی) پرودوم، اولین برنده جایزه نوبل ادبیات متولد شانزدهم مارس 1839 در پاریس،.همچون بسياری از نویسندگان موفق ابتدا هيچ برنامه‌ای برای ورود به دنيای ادبيات نداشت.
  • مستر نخبه
  • تاریخ انتشار ۱۳۹۹ / ۰۶ / ۲۸
  • دیدگاه 0 نظر
  • تعداد بازدید 851

تولد و تحصیل

رنه فرانسوا آرمان (سولی) پرودوم، اولین برنده جایزه نوبل ادبیات متولد شانزدهم مارس ۱۸۳۹ در پاریس،.همچون بسیاری از نویسندگان موفق ابتدا هیچ برنامه‌ای برای ورود به دنیای ادبیات نداشت.

کودکی و نوجوانی

او تنها دو ساله بود که پدرش را از دست داد و به همراه مادر و خواهرش در پاریس و یکی از شهرهای حومه زندگی کرد. نام “سالی” در کودکی به عنوان نامی مستعار بر او نهاده شد که بعدها به تخلص شاعری وی تبدیل شد.

برنده اولین جایزه نوبل ادبیات تحصیلات ابتدایی خود را با این هدف آغاز کرد که روزی مهندس شود. اما مشکلات بینایی مانع ادامه تحصیلش شد و به ناچار به عنوان منشی در یک شرکت شروع به کار کرد.

اولین جایزه نوبل فیزیک

نخستین اشعار وی در یک گروه شعر دانشجویی که با استقبال فراوان همراه شد،.وی را به ورود به صحنه ادبیات ترغیب کرد. پرودوم در سال ۱۸۶۵ اولین کتاب شعرش را با نام «اشعار و قطعات» منتشر کرد.

آثار

مشهورترین شعرهای سولی پرودوم برنده اولین جایزه نوبل ادبیات «گلدان شکسته» و «تنهایی‌ها» نیز در همین کتاب قرار دارند. این اشعار اغلب محتوای احساسی داشت.که بیانگر آشفتگی‌ها و ناکامی‌های عشقی این شاعر بود. اما او کمی بعد سرودن اشعاری با مضامین شخصی را کنار گذاشت. او به سرودن شعرهایی روی آورد که در آنها به بیان مفاهیم فلسفی می‌پرداخت.

برنده اولین جایزه نوبل ادبیات

کمی بعد پرودوم صاحب جایزه نوبل ادبیات سبک خاص فلسفی و علمی‌اش را در نوشته‌ها و اشعارش به نمایش گذاشت. دو کتاب «دیوان عدالت» و «خوشبختی» دربردارنده اشعاری درباره عشق و دانایی هستند. آنها از مشهورترین مجموعه اشعار وی محسوب می‌شوند.

عقاید و نظریات اقتصادی او در این اشعار گاه آنقدر به چشم می‌آیند که برخی شعرهای او را نه آثاری ادبی، که به نوعی قطعاتی فلسفی می‌دانند.

برنده اولین جایزه نوبل ادبیات پیش از شروع جنگ فرانسه و آلمان به پیشرفت زیادی در دنیای شعر دست یافت، چندین کتاب شعر منتشر کرد. اما شروع جنگی که او آن را در دو کتاب «عقاید جنگ» و «فرانسه» توصیف کرده، لطمات زیادی به او وارد کرد.

در ادامه زندگینامه

سرودن چنین اشعاری با مضامین ظریف فلسفی موجب شد آکادمی ادبیات فرانسه در سال ۱۸۸۱ از او تقدیر کند. پرودوم سپس در سال ۱۸۹۵ موفق به کسب نشان افتخار “لژیون دونور” شد.

پس از انتشار کتاب «خوشبختی» در سال ٬۱۸۸۸ پرودوم (برنده اولین جایزه نوبل ادبیات) سرودن شعر را رها کرد و به نوشتن قطعات فلسفی و زیباییشناسی روی آورد.

در همین زمان وی نوشته‌های مشهور به نام‌های «بیانیه ای در هنرهای زیبا»٬ «بازتاب هنر» و «نقدی بر دو جهان» را منتشر کرد.

شناخت ادبی خاصی که در ترکیب اشعار پرودوم بود که نشان از آرمانگرایی و کمال ادبی شاعر داشت.و ترکیب ویژگی های غیرمعمول از عقل و قلب همگی موجب شد در سال ۱۹۰۱ نخستین .نویسنده‌ای باشد که جایزه نوبل در دنیای ادبیات را به نام خود ثبت کرد.

برنده اولین جایزه نوبل ادبیات پس از کسب این موفقیت پولی را که به عنوان هدیه دریافت کرد، به راه اندازی یک جایزه ادبی از سوی مجمع ادبیات دانان فرانسه اختصاص داد. علاوه بر این٬ پرودوم در سال ۱۹۰۲ جایزه شعر دیگری را نیز برای شاعران فرانسوی ابداع کرد.

درگذشت

او که از سال ۱۸۷۰ از ضعف جسمانی شدیدی رنج می‌برد، سال‌های پایانی عمرش به علت ناتوانی در گوشه‌نشینی به سر برد.

«سالی پرودوم» در حالی که مشغول نوشتن یک از قطعه‌های ادبی‌اش بود، دچار حمله فلج کننده ای شد.

در ۶ سپتامبر ۱۹۰۷ درگذشت و در قبرستان مشهور “پرلاشز” در پاریس دفن شد. اما تاریخ ادبیات جهان هرگز از یاد نخواهد برد که نخستین نویسنده‌ای که این جایزه را به نام خود ثبت کرد، یک فرانسوی به نام «سولی پرودوم» بود.

ظاهراً هیچیک از آثار این نویسنده به زبان فارسی ترجمه نشده است. (مرجع: فهرست کتابخانه ملی ایران)

برای دیدن زندگینامه نوبلیست ها به مجله مستر نخبه مراجعه کنید.

برچسب