چگونه سرنوشت تحصیلی خود را رقم بزنیم؟

  • مستر نخبه
  • تاریخ انتشار 1400 / 05 / 09
  • دیدگاه 0 نظر
  • تعداد بازدید 426

سرنوشت تحصیلی ات را خودت رقم بزن!!!

انتخاب رشته مهم است؛ سرنوشت تحصیلی همه داوطلبان است. این را همه می دانیم؛ آنقدر مهم است که نباید با آن سرسری برخورد کرد؛ اما ما میخواهیم بگوییم که اهمیت آن بیش از اینهاست؛ آن قدر مهم است که نباید مسؤولیت انتخاب رشته را به افراد دیگر و مراکز انتخاب رشته سپرد.

هر چند که این افراد خود را در این زمینه متخصص معرفی می کنند و می گویند که سالهاست در امر انتخاب رشته فعالیت کرده اند و می توانند عامل پذیرش شما در بهترین رشته و بهترین دانشگاه شوند.

اما تجربیات داوطلبان سال های گذشته به ما می گوید که بسیاری از این افراد مدعی، مطالعات کافی و دقیق ندارند و انتخاب رشته را فرصتی گرانبها برای کسب درآمدی هنگفت می دانند.

مطالعة تجربیات زیر برای شما که تصمیم گرفته اید سرنوشت تحصیلی خود را به دست افرادی که نمیشناسید، بسپارید، خالی از فایده نخواهد بود.

سرنوشت تحصیلی

مهندسی مکانیک دانشگاه تهران با رتبة 4000!

سال گذشته یک میلیون و نیم می گرفت تا برای داوطلبان انتخاب رشته کند. در فیلم های تبلیغاتی اش با جدیت میگوید که انتخاب رشته، یک پروسة بسیار دشوار است و نیاز به تخصصی ویژه دارد و اگر به متخصص مراجعه نکنی.

حتی با رتبة دو رقمی نیز امکان دارد که در دانشگاه قبول نشوی؛ اما اگر به متخصص مراجعه کنی (یعنی به این آقای محترم مراجعه کنی)، با رتبة 4684، در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه تهران قبول خواهی شد!

این آقا که طی ده روز انتخاب رشته، مسؤولیت انتخاب رشتة چند هزار نفر را بر عهده می گیرد، در فیلم انتخاباتی خودشان اعلام نمی کند که مهندسی مکانیک مورد نظر ایشان وابسته به دانشگاه تهران است و در دانشکدة فنی کاسپین واقع در رضوان شهر استان گیلان قرار دارد!

شهرت بسیار و اشتباهات بی شمار 

– چطور میشه از انتخاب رشتۀ سازمان سنجش شکایت کرد؟

– چی شده؟

– تو انتخاب رشتۀ خواهرم اشتباه کردند. خواهرم رشته ای قبول شده که اصلاً انتخاب نکرده بود!

– مطمئنی؟

– بله. خواهرم اصلاً شهرستان ها رو انتخاب نکرده بود؛ تازه این رشته رو هم دوست نداره. الان رشته ای که دوست نداره تو شهرستان قبول شده. اگه میخواست، میتونست همین رشته رو تو تهران قبول بشه.

– کپی فرم انتخاب رشته تون رو دارید؟

– نه نداریم. آخه کاغذ اون مرکز انتخاب رشته (وابسته به  یک مؤسسه کنکور بسیار معروف) تموم شده بود؛ بنابراین، نتونستن برامون پرینت بگیرن.

چند روزی میگذرد و دوباره زنگ می زند.

– میگم اگر کسی تو انتخاب رشته، اشتباه کرده باشه، چی کار باید بکنه؟

– برای خواهرت میپرسی؟

– بله. معلوم شد که مسؤول پر کردن فرم انتخاب رشته، کد رو اشتباهی وارد کرده بود.

– خب؟

– هیچی. از ما عذرخواهی کردن، اما خواهر من این رشته رو دوست نداره.

سرنوشت تحصیلی

بی توجهی به شرایط اقتصادی، اجتماعی و علایق داوطلب 

آیا میدانید که درصد قابل توجهی از دانشجویان در ترم اول دانشگاه مشروط می شوند؟ متخصصان امر، دلیل این ضعف علمی را بی علاقگی به رشتۀ تحصیلی یا تحصیل در یک شهر دیگر و دوری از خانه و خانواده و مواجهه با مشکلات عاطفی، اقتصادی و اجتماعی ناشی از این دوری می دانند.

متأسفانه برخی از داوطلبان تصور می کنند که چون امکان 150 انتخاب در فرم انتخاب رشته را دارند، باید تمام این 150 انتخاب را پر کنند.

و هنگام پر کردن این فرم، به شرایط رشته ها و دانشگاه های انتخاب شده و همچنین موقعیت خانوادگی، عاطفی، اقتصادی و … خودشان توجهی ندارند.

بعد از پذیرش در رشته و دانشگاهی دور از انتظارشان، تازه به فکر می افتند و نگران شرایط پیش آمده می شوند. در این میان، نقش مؤسسات انتخاب رشته را هم نباید از نظر دور داشت.

بسیاری از این مؤسسات، بدون توجه  به شرایط داوطلبان، فقط برای بالا رفتن آمار قبولی های مراجعه کنندگان به مؤسسه شان، برای آنها انتخاب رشته می کنند.

حتی اگر مراجعه کنندهای اعتراض کند، به آنها قول می دهند که در رشته و دانشگاه مورد علاقه‌شان پذیرفته می شوند و انتخاب رشته های بعدی فقط برای خالی نبودن عریضه است!

بارها از داوطلبان معترض به نتایج انتخاب رشته شنیده ایم که من به اعتماد آقا یا خانم … انتخاب رشته کرده بودم و او به من گفته بود که حتما تا انتخاب سی ام یا چهلم فرم انتخاب رشته قبول خواهم شد؛

برای همین هم روی انتخاب های بعدی خودم هیچ حساسیتی نداشتم! مراجعه کنندگانی که حتی حاضرند انصراف بدهند و برای سال بعد در آزمون سراسری شرکت کنند.

البته چنین امکانی نیز برای رشته های روزانه وجود ندارد، و انصراف داوطلب، مساوی با یک سال محروم شدن از شرکت در آزمون سراسری است.

شاید باورتان نشود، اما هر سال پس از اعلام نتایج نهایی آزمون سراسری، تعدادی از دانش آموزانم به دلیل پذیرش در رشته ای که علاقه ای به آن ندارند یا عدم پذیرش در هیچ رشته محلی، از من راهکار می خواهند؛

داوطلبانی که مسؤولیت انتخاب رشته و سرنوشت تحصیلی خود را بر عهدۀ مؤسسات گاه پر آوازه نیز گذاشته اند و در نهایت از نتیجۀ کار آنها سرخورده و  پشیمان هستند.

بسیار شنیده ایم داوطلبی به مؤسسه ای که برای یک ربع ساعت مشاوره حضوری از سوی آقا یا خانم …. چند صد هزار تومان یا حتی میلیون ها تومان می گیرد، مراجعه کرده و مؤسسه تعهد داده است که داوطلب در فلان یا بهمان رشته قبول گردد؛

اما در نهایت، داوطلب در هیچ رشته ای پذیرفته نشده یا در رشته های بدون آزمون قبول شده است! پیشنهاد ما این است که مسؤولیت این امر مهم و حیاتی را خودتان بر عهده بگیرید و مطمئن باشید، برخالف آنچه مؤسسات انتخاب رشته میگویند، مطالعۀ دفترچۀ راهنمای  انتخاب رشته و انجام یک انتخاب رشتۀ خوب، کار دشواری  نیست و شما از پس آن برخواهید آمد.

وقتی شما از پس آزمون سراسری، که یک رقابت علمی سنگین و فشرده است، برآمدید، حتما توانایی مطالعۀ دفترچۀ راهنمای انتخاب رشته و پر کردن فرم انتخاب رشته را هم دارید؛

پس اجازه ندهید که مشاوران دروغین انتخاب رشته، شما را ناتوان قلمداد کنند و خود را قیم شما در این امر مهم بپندارند و سرنوشت تحصیلی شما را خدشه دار کنند؛

البته مشورت کردن با والدین، دانشجویان رشته های مختلف، دبیران مدرسه و همین طور افراد مجرب و آشنا با امر انتخاب رشته و همچنین رشته ها و دانشگاه های مختلف، امری لازم است، اما سرنوشت تحصیلی خود را خودتان رقم بزنید.

سوالات کنکور سراسری 1400